top of page
Ieškoti

Kas yra joga nidra?

  • Writer: Kristina Vadeikaite
    Kristina Vadeikaite
  • 2021 m. balandžio 1 d.
  • 2 min. skaitymo

Atnaujinta: 2021 m. gegužės 24 d.

Joga nidra arba miego joga, kaip ji paprastai yra žinoma, yra nepaprastai galinga meditacijos technika.


Jogos nidros metu yra gulima ant nugaros (savasana pozoje), klausantis mokytojo balso ir jo vedamos meditacijos. Tai apima įvairių metodų seką: bendrą kūno suvokimą, kvėpavimo praktiką, įvairias vizualizacijas ir mantras.


Istorinė žodžio joga nidra kilmė


Sanskrito kalbos žodį „Yoganidrā“ sudaro du žodžiai „joga“ ir „nidrā“, reiškiantys jogą ir miegą. Remiantis jogos tyrimais ir sanskrito mokslininku Jasonu Birchu, reikšmę galima aiškinti keliais būdais, įskaitant: „miegą, kuris yra joga“, „jogos sukeltą miegą“ ir „jogos miegą“.


Pirmą kartą terminas „Yoganidrā“ yra minimas „Mahābhārata“, o vėliau - „Puranose“. Šios ankstyvosios nuorodos į terminą „Yoganidrā“ neatspindi technikos. Vietoj to, jos apibūdina tam tikro dievo transcendentinį miegą ar deivės apsireiškimą kaip miegą.


Pasak Bircho, budizmo tantriniai tekstai vėliau šį terminą vartoja meditacijos kontekste. Šiuose tekstuose joga nidra reiškia būseną. Pavyzdžiui, tekste „ciñcinīmatasārasamuccaya“ ji vadinama „ramybe už žodžių“.


Vėlesniuose viduramžių hatha jogos tekstuose "Yoganidrā" vartojama kaip samādhi (gilios meditacijos būsenos) sinonimas, ir ši žodžio reikšmė išliko iki XVIII a.


Šiuolaikinės jogos nidros ištakos


Biharo jogos mokyklos įkūrėjas Swami Satyananda Saraswati šeštojo dešimtmečio pradžioje sukūrė modernią atsipalaidavimo techniką ir pavadino ją – joga nidra.


Svamis Satyananda buvo įvaldęs daugybę senovinių jogos praktikų. Jis pripažino, kad sudėtingos ir senovinės tantrinės technikos turi didelį potencialą, tačiau jas reikia pritaikyti mūsų šiuolaikiniam gyvenimui. Svamis Satyananda manė, kad visuomenei reikia labai paprastų metodų, turinčių didelę galią, siekiant sumažinti stresą ir kančias. Jis supaprastino senovės jogos-tantros metodus ir padarė juos prieinamus ir praktiškus.


Vienas iš Swami Satyananda mokinių - Swami Janakananda, 1970 įkūrė Skandinavijos jogos mokyklą. Swami Janakananda ir jo mokiniai stipriai propagavo joga nidra ir rėmė daugybę šios srities tyrimų. Kai kurie iš jų buvo paskelbti, demonstruojant skirtingų smegenų bangų modelius, būnant jogos nidros sąmonės būsenoje.


2006 m., Richardas Milleris, tarptautinės jogos terapijos asociacijos įkūrėjas, sukūrė savo jogos nidros stilių ir pritaikė PTSD (Posttraumatic Stress Disorder) sergančių karių gydymui. Savo techniką jis vadina „iRest“.


Moksliniai tyrimai


Dabartiniai moksliniai tyrimai rodo, kad joga nidra yra veiksminga proto ir kūno praktika, padedanti žmonėms įveikti nemigą, sumažinti nerimą, pasveikti nuo trauminių įvykių, sustiprinti įsipareigojimą savo gyvenimo tikslams. Taip pat įrodyta, joga nidra gali efektyviau sumažinti tiek kognityvinius, tiek fiziologinius nerimo simptomus.



Joga nidra yra efektyvesnė psichologinio ir fizinio poilsio ir atsipalaidavimo forma nei įprastas miegas. Tie, kurie praktikuoja šią techniką kasdien - patiria reikšmingų pokyčių miego įpročiams. Visiškas sistemingas atsipalaidavimas jogos nidros praktikos metu prilygsta valandoms įprasto miego. Viena jogos nidros valanda yra tokia pat veiksminga kaip keturios valandos įprasto miego. Yra sakoma, kad joga nidra yra viena iš priežasčių, kodėl senovės jogai sugebėdavo tiek daug nuveikti per savo gyvenimą.


Joga nidra yra nerekomenduojama žmonėms sergantiems sunkiomis psichinėmis ligomis, tokiomis kaip šizofrenija. Žmonėms, turintiems psichologinių sutrikimų ar ligų vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju, prieš praktikuojant jogą nidrą.

 
 
 

2 Comments


poskyte.greta
Apr 28, 2021

Man idomu sužinoti daugiau apie tuos mokslinius tyrimus. Pasidalinkite nuorodomis. Ačiū.

Like
Joga Nidra
Joga Nidra
Apr 28, 2021
Replying to

Ačiū už komentarą/klausimą. Jei skaitote angliškai, daugiau akademinės informacijos rasite: https://www.yoganidranetwork.org/resources/academic-resources

Like
Plant%20Wreath%202_edited.png

Šiame tinklaraštyje esantys tekstai ir audio įrašai negali būti skelbiami kitose informacinėse priemonėse ar naudojami kituose jogos ir meditacijos užsiėmimuose be autorės sutikimo, bei aktyvios nuorodos į šį tinklaraštį pateikimo.

bottom of page